Slovenske slikanice za otroke sveta
SLOVENSKE SLIKANICE ZA OTROKE SVETA je razstava, menda edina takšne vrste v slovenskem prostoru, ki je bila odprta ob slovenskem kulturnem prazniku leta 1994. Nastala je na pobudo dr. Kristine Brenkove, pisateljice in urednice zbirk Mladinske knjige, ki je le dva meseca prej potožila, kako bi bila zadovoljna, če bi se našlo gnezdece za slikanice, ki so jih z veliko ljubeznijo izdajali v različnih jezikih. Prepričana je namreč bila, da morajo biti najlepše slikanice posameznega naroda last otrok vsega sveta. Na knjižnem trgu je bilo takrat le malo naših slikanic v tujih jezikih. Ko smo iskali prostor v naši mali knjižnici, smo lahko širili število slikanic predvsem z darili – sprva so bili to predvsem pisatelji – pravzaprav pisateljice Kristina Brenkova, Branka Jurca, Ela Peroci, zbirka se je povečala z darilom žene Leopolda Suhodolčana Marije Suhodolčan Dolenc. Tako je bilo štirideset slikanic pripravljeno za začetek razstave. Takoj smo ugotovili, da velikost prostora, ki smo ga imeli, ni bistvena, važno je le, s kakšno ljubeznijo je posamezna stvar narejena. Kasneje se je rast zbirke dopolnjevala le s posameznimi slikanicami, bistveno pa se je zbirka povečala, ko sem odkril založbo Co libri in dobil podarjenih sto slikanic – pretežno broširanih, a sem jih z veseljem uvrstil v zbirko. Tako se je pred obnovo zbralo že skoraj 350 slikanic, med katere smo uvrstili tudi slovenske izvirnike, saj brez njih tudi prevodov ne bi bilo. Za našo zbirko je bila imenitna odločitev pisatelja Ivana Bizjaka, da je svojo slikanico Nori bik hkrati izdal v sedmih različnih jezikih. Ko bi le imel posnemovalce!
Tudi med obnovo šole je zbirka rasla – četudi sprva samo v omari. Za rast zbirke sta v zadnjem času posebno zaslužna vodja otroškega oddelka knjigarne Konzorcij Bedita Mlinar in urednik MK Andrej Ilc; oba sta namreč spoznala, da je tudi rast te zbirke spodbudna za založbo Mladinska knjiga, ki je vendarle izdala največ slikanic za mladi rod.
V zadnjem obdobju je založba Sodobnost začela izdajati dvojezične knjige: spredaj v slovenskem jeziku, z zadnje strani pa v angleškem jeziku; tudi s takimi knjigami se zbirka širi. In že je danes v zbirki 438 slikanic, med njimi 40 slikanic Ele Peroci in kar 33 avtorskih slikanic Lile Prap. Po vsem tem zadnje število slikanic vzbuja upanje, da to ni dokončna številka, saj še posebej Lila Prap ustvarja vedno nove slikanice, ki hitro najdejo pot tudi v druge jezike!
Jože Zupan