Zlati kamen
ZLATI KAMEN 2015
Zlati kamen 2015, nagrado za razvojno najprodornejšo občino, je prejel Šentrupert. Glavna razloga: inovativnost in doslednost, s katero v občini uresničujejo svojo vizijo postati prva energetsko samozadostna občina v Sloveniji.
Povezava: http://www.zlatikamen.si/clanki/zlati-kamen-/zlati-kamen-2015/
Utemeljitev Strokovnega sveta
Zakaj je Šentrupert razvojno najbolj prodorna občina Slovenije 2015? Pred nekaj leti je župan Šentruperta Rupert Gole kazal prosojnice, ki so kazale, koliko denarja odteka iz občine za arabske šejke in druge prodajalce energentov. Ko je zatrjeval, da bo ta denar kmalu ostajal v Šentrupertu in bo namenjen za razvoj, se je marsikdo nasmehnil. Saj, sliši se lepo. Ampak realnost…. In, kje pa sploh je ta Šentrupert?
V Šentrupertu so šli naprej z majhnimi, a vztrajnimi koraki. Lani je prišlo do preboja in začela se je gradnja lesno-predelovalnega centra. Še pred tem so v občini zgradili kogeneracijo: elektrarno na lesne sekance, ki izrablja nastalo toplotno energijo za daljinsko ogrevanje zaporniških kompleksov na Dobu. Z evropskimi sredstvi so v občini začeli pripravljati študijo izvedljivosti za projekt, ki bi vključeval partnerje - zasebne investitorje in omogočil ogrevanje cele občine s kogeneracijo. Ti koraki so bili dovolj prepričljivi, da je na svetovni konferenci o energetski samooskrbi v nemškem Kasslu Šentrupert prejel znak 100-odstotne energetsko samozadostne skupnosti.
Krog se je začel zapirati. Izkoriščati zeleno zlato slovenskih gozdov, graditi na tradiciji predelave lesa in s pomočjo odpadkov pridobivati vso potrebno energijo. Tako preprosta zamisel. Kot denimo muzej kozolcev. Postaviti muzej s primerki najbolj značilnega elementa slovenske kulturne krajine. Tako preprosto. A le zakaj na to ni nihče pomislil prej?
Je občina Šentrupert popolna občina, vzorna v vseh elementih? Ne, ni. Če bi bila občina Šentrupert šolar, bi bila zelo nadarjen otrok z izjemnimi rezultati na nekaterih področjih in z množico povprečnih ocen. Slovenci smo nagnjeni k egalitarizmu in dostikrat na piedestal postavljamo povprečne odličnjake, odrivamo pa nadarjene.
Šentrupert si zasluži nagrado zaradi inovativnosti svojih projektov in pristopov. Zasluži si jo zaradi vztrajnosti in doslednosti, s katero razvija svoj model energetske samooskrbe. Energija Šentruperta ni energija lesnih sekancev. Je energija vizije občinske politike in prebivalcev. S to energijo se je občina, ki jo komajda – če sploh - najdemo na zemljevidu Slovenije, umestila na svetovni zemljevid maloštevilnih energetsko samostojnih skupnosti. V tem je nauk za celo državo. Ne izhajajmo iz povprečnosti, ampak gradimo z energijo vizije. Tako in samo tako se lahko tudi Slovenija umesti med najnaprednejše, med najboljše države sveta. Da sledi zgled majhne občine Šentrupert.