Vloga za izjavo o (ne)uveljavljanju predkupne pravice
Opis postopka
Občina lahko z odlokom določi območje predkupne pravice občine na nepremičninah na celotnem območju poselitve in na območju obstoječih oziroma predvidenih infrastrukturnih omrežij in objektov izven poselitvenih območij ali na delu teh območij, če ni s tem zakonom določeno drugače. Območje predkupne pravice mora biti določeno tako natančno, da je mogoče mejo območja prikazati v zemljiškem katastru in jo določiti v naravi.
Lastnik nepremičnine na območju predkupne pravice (v nadaljnjem besedilu: prodajalec) mora pred sklenitvijo kupoprodajne pogodbe pridobiti potrdilo občine, da na nepremičnini ne uveljavlja predkupne pravice. Če občina potrdila ne izda v 15 dneh od vložitve zahteve, se šteje, da predkupne pravice ne uveljavlja.
Priloge
- Pooblatilo lastnika nepremičnine (v primeru da vlogo oddaja pooblaščenec in ne lastnik zemljišča).
- Zemljiškoknjižni izpisek.
- Potrdilo o namenski rabi zemljišča.
- Potrdilo Ministrstva za kulturo, da ne uveljavlja predkupne pravice – samo kadar gre za uveljavljanje na podlagi ZVKD-1.
- Potrdilo MOP, ARSO, Vojkova 1/b, 1000 Ljubljana, da ne uveljavlja predkupne pravice – samo kadar gre za uveljavljanje na podlagi ZON.
Pristojni, dodatne informacije
Vlogo za izjavo občine o (ne)uveljavljanju predkupne pravice lahko v skladu s 201. členom ZUreP-3, 62. členom Zakona o varstvu kulturne dediščine in 84. členom Zakona o ohranjanju narave poda samo lastnik nepremičnine oziroma njegov pooblaščenec, ki se mora izkazati s pooblastilom.
Za odločanje o vlogi pa je pristojna Občinska uprava občine.
Pravna podlaga za izvedbo postopka
- Zakon o urejanju prostora.
- Zakon o ohranjanju narave.
- Zakon o varstvu kulturne dediščine.
- Zakon o ohranjanju narave.
Stroški v postopku
Za izjavo občine o (ne)uveljavljanju predkupne pravice na nepremičnini/ah na podlagi predpisov, po katerih je občina predkupna upravičenka, se upravna taksa ne plača.