Premier Janez Janša je že konec maja napovedal, da je glede na število precepljenih, prebolevnikov in epidemično stanje v državi mogoče pričakovati, da je razglasitev epidemije do sredine junija zadnja. V drugi polovici junija bi Slovenija tako lahko prešla v prehodno obdobje, ko bo večina ukrepov odpravljena, je dejal premier. Trenutna razglasitev epidemije sicer velja do vključno torka, 15. junija.
Konec epidemije je zgolj administrativen ukrep, je ob tem pojasnila vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar. Opozorila je na izkušnjo iz lanskega leta, ko je s koncem epidemije prenehala veljati tudi večina zajezitvenih ukrepov. Čeprav je bila situacija v državi takrat bistveno boljša, kot je danes, je prehitro sproščanje ukrepov po njenem mnenju vodilo do ponovnega večanja števila okužb. Ob neprevidnosti bi se nam to lahko zgodilo tudi zdaj, je dodala.
Po evropskih merilih še vedno v rdeči faziSvetovalna skupina bo zato vladi predlagala, da določeni ukrepi še vedno ostanejo v veljavi. Sprostitev vseh ukrepov pa bi vladi lahko predlagali, ko bo Slovenija v evropskih zelenih številkah, torej ko bo 14-dnevna pojavnost manj kot 25 na 100 tisoč prebivalcev. Po torkovih podatkih 14-dnevna incidenca v Sloveniji znaša 162 na 100 tisoč prebivalcev. To nas po merilih Evropskega centra za nadzor bolezni (ECDC) uvršča v rdečo fazo.
Slovenija bi lahko v oranžno fazo po evropskem semaforju, ki predvideva 14-dnevno pojavnost do 150 okužb na 100.000 prebivalcev prešla sredi junija, v zeleno pa v prvi polovici avgusta, napovedujejo na Institutu Jožef Stefan (IJS).