52 dni cepljenja: manj odsotnosti zdravstvenih delavcev, hospitalizacij in smrti
Kakšen vpliv na številke ima cepljenje?
27. decembra 2020, na dan, ko smo v Sloveniji začeli s cepljenjem, je bilo v bolnišnicah 1179 ljudi, intenzivno nego jih je potrebovalo 206. Na vrhuncu drugega vala je bolnišnično oskrbo potrebovalo več kot 1300 ljudi s covidom-19, natanko mesec dni pred začetkom cepljenja smo na primer beležili 1324 hospitalizacij. S tem smo bili globoko v črni fazi.
20. januarja smo prešli v rdečo fazo, dan po Prešernovem dnevu pa dosegli še oranžno. Meja med oranžno in rdečo je tisoč hospitaliziranih in prav tolikšno sedemdnevno povprečje okužb. V kolikšni meri gre uspeh pripisati cepljenju?
Cepljenje nedvomno vpliva na zmanjšanje števila bolnišničnih obravnav in ljudi, ki potrebujejo intenzivno nego, pa tudi na zmanjšanje števila smrti, razlaga Janez Žibert, koordinator ekipe za modeliranje pri Sledilniku covid-19, sicer pa profesor na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani in Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem. “Cepljenje je zelo pomembno, še pomembnejša pa je prava strategija – najprej rizične skupine in nato ostali,” poudari Žibert.