Vlada sporoča in obvešča: 154. dopisna seja Vlade Republike Slovenije
Vlada izdala Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom na področju voznikov in vozil
Z namenom, da se omeji gibanje prebivalstva in zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19 se s tem odlokom začasno prepoveduje ponujanje in prodajanje blaga in storitev neposredno potrošnikom na področju voznikov in vozil v Republiki Sloveniji naslednjih dejavnosti:
- gospodarskim družbam, javnim in zasebnim izobraževalnim zavodom in drugim pravnim osebam zasebnega prava ter samostojnim podjetnikom posameznikom začasno prepove izvajanje:
− dejavnosti usposabljanja kandidatov za voznike motornih vozil;
- pravnim osebam in samostojnim podjetnikom posameznikom začasno prepove izvajanje:
− programa dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov,
− programa dodatnega usposabljanja za varno vožnjo,
− programa izobraževanja in dodatnega usposabljanja izvajalcev programov dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov in za varno vožnjo;
- pooblaščenim organizacijam začasno prepove izvajanje:
− začetnih in obnovitvenih usposabljanj voznikov za prevoz nevarnega blaga,
− usposabljanj in preizkusov znanja za pridobitev temeljnih kvalifikacij za voznike motornih vozil v cestnem prometu,
− rednih usposabljanj za podaljšanje veljavnosti temeljnih kvalifikacij,
− preizkusov znanja za pridobitev spričevala o strokovni usposobljenosti upravljavca prevozov,
− osnovnih strokovnih usposabljanj ter preizkusov usposobljenosti spremljevalcev izrednih prevozov,
− osnovnih strokovnih usposabljanj in preizkusov znanja kandidatov za cestninske nadzornike in obdobnih strokovnih izpopolnjevanj cestninskih nadzornikov;
- Javni agenciji Republike Slovenije za varnost prometa začasno prepove izvajanje:
− izobraževanj in dodatnih usposabljanj učiteljev vožnje, učiteljev predpisov in strokovnih vodij šol vožnje,
− usposabljanj za ocenjevanje na vozniškem izpitu in dodatnih usposabljanj ocenjevalcev na vozniškem izpitu,
− osnovnega in obdobnega strokovnega usposabljanja ter preverjanja usposobljenosti presojevalcev varnosti cest,
− edukacijskih in psihosocialnih delavnic,
− preventivnih programov, kampanj in akcij za varnost cestnega prometa na javnih krajih ter
− vozniških izpitov.
Hkrati se določa, da začasna prepoved ponujanja in prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom na področju voznikov in vozil v Republiki Sloveniji ne velja za:
- pravne osebe in samostojne podjetnike posameznike, ki izvajajo:
− naloge tehnične službe, strokovne organizacije in pooblaščene registracijske organizacije s področja motornih vozil;
- pooblaščene organizacije, ki izvajajo:
− postopke in naloge v tahografskih delavnicah,
− redne in vmesne preglede cistern ter preglede vozil za izdajo certifikatov ADR o brezhibnosti vozil za prevoz nevarnega blaga,
če je pri ponujanju in prodajanju blaga in storitev zagotovljen najmanjši možni stik s potrošniki in upoštevana vsa higienska priporočila NIJZ za preprečevanje okužbe z virusom SARS-CoV-2, ki so objavljena na spletni strani NIJZ.
Vlada preverja utemeljenost ukrepov iz tega odloka na podlagi strokovnih mnenj.
Prav tako se določa, da se veljavnost vozniških dovoljenj, teoretičnega dela vozniškega izpita in izkaznic o vozniških kvalifikacijah, ki so zaradi začasne prepovedi iz 1. člena tega odloka potekla ali potečejo od 16. novembra 2020 do vključno 8. januarja 2021, podaljša do vključno 28. februarja 2021.
Ta odlok začne veljati 2. januarja 2021 in velja sedem dni.
Vir: Ministrstvo za infrastrukturo
Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji
Vlada je izdala Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji in ga objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Z odlokom se dovoljuje nekatere izjeme, ki so nujno potrebne za zagotavljanje osnovnih potreb družbe oziroma so pomembne za zagotavljanje varnosti in zdravja, in sicer:
- prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, blago za osebno nego in čiščenje, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, pri čemer se kot izjema ne šteje prodaja oblačil in obutve v teh prodajalnah,
- lekarne,
- prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki,
- kmetijske prodajalne,
- bencinske servise,
- finančne storitve,
- pošto,
- dostavne službe,
- dimnikarske storitve, pod pogojem, da je v prostoru, kjer se izvajajo dimnikarske storitve prisoten samo en izvajalec, če pa to ni mogoče, je lahko v prostoru prisoten izvajalec storitve in ena oseba, ki je uporabnik male kurilne naprave; opravljanje dimnikarskih storitev ni dovoljeno v prostorih, v katerih je nameščena mala kurilna naprava, ki jih po opravljeni storitvi ni mogoče prezračiti,
- individualne nezdravstvene svetovalne in terapevtske storitve,
- osebni prevzem blaga ali hrane, razen alkohola in alkoholnih pijač, na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki, med 6. in 21. uro, pri čemer konzumiranje prevzete hrane in pijače na javnih površinah ni dovoljeno,
- druge nujne storitve za zagotavljanje varnosti in zdravja,
- tržnice s hrano,
- trafike in kioske za prodajo časopisov in revij,
- storitve frizerskih salonov.
Iz prepovedi je izvzeto tudi ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom na daljavo ter brez časovne omejitve dovoljeno opravljanje dejavnosti priprave jedi in pijač v primeru dostave in v organizacijah, ki izvajajo gostinsko dejavnost za svoje zaposlene oziroma varovance.
Izvzete so tudi vse oblike ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, ki so kot izjema navedene v drugih odlokih, ki jih vlada sprejme zaradi obvladovanja epidemije COVID-19.
Z odlokom pa je generalno podana tudi prepoved prodaje pirotehničnih izdelkov in sicer predvsem iz razloga večje verjetnosti za povzročitev poškodb, ki bi potrebovale bolnišnično oskrbo, v primeru množične uporabe pirotehničnih izdelkov, kar pa glede na trenutno obremenjenost bolnišnic predstavlja preveliko tveganje.
Število oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, ostaja pri omejitvi 30 kvadratnih metrov na posamezno stranko ali na eno stranko, če je poslovni prostor manjši od 30 kvadratnih metrov, ali na eno stranko na 10 kvadratnih metrov, če gre za odprto tržnico.
Poleg tega morajo trgovski centri zagotavljati 30 kvadratnih metrov na posamezno stranko v celotnem trgovskem centru, hkrati pa je potrebno upoštevati tudi omejitev 30 kvadratnih metrov na posamezno prodajalno v sklopu trgovskega centra in imeti ločen vhod in izhod za stranke. Upoštevanje teh pogojev zagotovi upravljavec trgovskega centra oziroma odgovorna oseba posamezne trgovine.
Ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom je dovoljeno le pod pogojem, da se zagotovi minimalni možni stik s potrošniki in upoštevajo vsa higienska priporočila ministrstva za zdravje in NIJZ za preprečevanje okužbe z virusom SARS-CoV-2. Prav tako mora biti omogočeno redno prezračevanje ali ustrezna ventilacija prostorov in zagotovljeno razkuževanje rok za stranko pred vstopom in ob izstopu iz prostorov. Odgovornost delodajalcev pa je, da zaposlenim zagotovijo zaščitno opremo in zagotovijo spoštovanje navodil.
Pri izvajanju nadzora nad pogoji iz tega odloka ima pristojni inšpektor pravico in dolžnost omejiti ali prepovedati promet posameznih vrst blaga in izdelkov ter prepovedati opravljanje dejavnosti.
Ta odlok začne veljati 31. decembra 2020 in velja sedem dni.
Vir: Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo
Vlada je izdala Odlok o dopolnitvi in spremembah Odloka o začasnih ukrepih pri izvajanju obveznega zdravstvenega zavarovanja zaradi preprečitve širjenja nalezljive bolezni COVID-19
Z Odlokom o dopolnitvi in spremembah Odloka o začasnih ukrepih pri izvajanju obveznega zdravstvenega zavarovanja zaradi preprečitve širjenja nalezljive bolezni COVID-19 se v skladu z mnenjem Strokovne skupine za zajezitev in obvladovanje epidemije COVID-19 z dne 23. 12. 2020 zaradi preprečitve širjenja nalezljive bolezni COVID-19 dopolnjuje in spreminja Odlok o začasnih ukrepih pri izvajanju obveznega zdravstvenega zavarovanja zaradi preprečitve širjenja nalezljive bolezni COVID-19.
Začasni ukrep določa pravico zavarovanih oseb do sanitetnega prevoza zaradi zmanjšanega obsega izvajanja linijskega prevoza potnikov, stalnega izvenlinijskega prevoza potnikov, občasnega prevoza potnikov in javnega železniškega prevoza potnikov v notranjem prometu na ozemlju Republike Slovenije. Okrnjena dostopnost do javnega potniškega prometa zavarovanim osebam otežuje prihod k izvajalcu zdravstvene dejavnosti, prevoz z osebnim avtomobilom s strani tretje osebe pa je lahko škodljiv zaradi morebitne okuženosti, pri čemer prevoza zavarovanih oseb z osebnim avtomobilom tudi ni mogoče določiti kot pogoja za uveljavljanje pravice do sanitetnega prevoza.
Poleg primerov iz 54. člena Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja zavarovana oseba v času prepovedi javnega prevoza pravico do sanitetnega prevoza, če ga potrebuje zaradi izvedbe zdravstvene storitve, ki se opravlja v skladu z odredbo, ki ureja začasne ukrepe na področju organizacije zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja nalezljive bolezni COVID-19, in za prevoz ne uporabi osebnega avtomobila ali avtotaksi prevoza. Če bo zavarovana oseba potovala z osebnim vozilom ali avtotaksi prevozom, ima v skladu s Pravili pravico do povračila prevoznih stroškov.
Na listini za naročilo prevoza se kot razlog za sanitetni prevoz označi »2. škodljivost javnega prevoza«. V času trajanja ukrepa zdravnik za odreditev prevoza ne bo ugotavljal, ali je zavarovana oseba do njega upravičena iz zdravstvenih razlogov, temveč prevoz odredi, ker je javni potniški promet okrnjen in zavarovana oseba ne bo uporabila osebnega avtomobila ali avtotaksi prevoza, da bi dobila zdravstveno storitev.
Nalog za prevoz v primerih iz prvega odstavka izda izbrani osebni zdravnik zavarovane osebe ali napotni zdravnik. Če iz objektivnih razlogov listine iz tretjega odstavka ni mogoče izdati pred izvedbo sanitetnega prevoza, se izda najpozneje naslednji delovni dan po opravljenem sanitetnem prevozu. Zdravnik o poznejši izdaji naloga za prevoz ustno ali pisno obvesti zavarovano osebo in datum obvestila zapiše v zdravstveni dokumentaciji zavarovane osebe. Z nenujnim reševalnim vozilom se še naprej izvaja prevoz nepokretne zavarovane osebe, vendar ne zaradi reševanja življenja ali nujnega zdravljenja, ter prevoz zavarovane osebe, ki zaradi svojega zdravstvenega stanja potrebuje spremstvo ali zdravstveno oskrbo zdravstvenega delavca.
Določeno je podaljšanje veljavnosti Odloka o začasnih ukrepih pri izvajanju obveznega zdravstvenega zavarovanja zaradi preprečitve širjenja nalezljive bolezni COVID-19.
Vir: Ministrstvo za zdravje