Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb
Z 29. marcem je začel veljati Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb.
Novi Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb določa obvezno razkuževanje opreme v skupnih prostorih v ali ob večstanovanjski stavbi najmanj dvakrat dnevno:
Zlasti se mora najmanj dvakrat dnevno razkuževati:
- kljuke na vhodu v večstanovanjsko stavbo,
- ograje v večstanovanjski stavbi,
- stikala za upravljanje in kabine dvigala,
- stikala v skupnih prostorih večstanovanjske stavbe,
- oprijemala in druga oprema, kjer je mogoče ob redni uporabi pričakovati več stikov rok s površinami.
To je dodatni ukrep, ki lahko skupaj z drugimi prevetivnimi ukrepi še dodatno zmanjša verjetnost prenosa bolezni.
Za razkuževanje na NIJZ svetujemo uporabo 0,1 % raztopine natrijevega hipoklorita: npr. parfumirana Varikina, Šampionka Renče, ki je 4% raztopina natrijevega hipoklorita. Razredčino 0,1% raztopine dobimo tako, da zmešamo 250 ml te varikine in 9750 ml vode. Na ta način dobimo 10 litrov 0,1% raztopine. Količino raztopine, ki jo pripravimo prilagodimo potrebam.
Svetujemo uporabo neodišavljenih preparatov. Zgoraj navedeno parfumirano varikino priporočamo le zato, ker ima znano - deklarirano vrednost deleža natrijevega hipoklorita. Ta podatek je namreč osnova, da lahko pripravimo našo ciljno raztopino, ki ima razkužilni učinek (0,1 %).
Oseba, ki izvaja dezinfekcijo naj bo zaščitena z zaščitno haljo, zaščitnimi rokavicami in masko ter z zaščito za oči. Upošteva naj vsa opozorila proizvajalca glede zaščite sebe in drugih ter primernost sredstva za materiale na katere ga bo nanašala.
Priporočamo nanašanje z razpršilko (razen na stikala, te naj prebrišejo) in pustimo, da se posuši. Ves čas zagotavljamo maksimalno možno zračenje, ki ga lahko dosežemo v prostoru kjer to izvajamo.
Površine, ki se jih pogosto dotikamo z rokami nudijo večjo možnost prenosa povzročiteljev bolezni. Ker se koronavirus prenaša kapljično in tudi preko onesnaženih površin, tak ukrep še dodatno lahko zmanjša možnost okužbe. Seveda pa moramo še vedno upoštevati vse ostale ukrepe za preprečevanje okužbe, kot so naslednji preventivni ukrepi:
- Izogibamo se tesnim stikom z ljudmi.
- Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
- V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
- Upoštevamo pravila higiene kašlja.
- Redno si umivamo roke z milom in vodo.
- V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost etanola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60 %.
- Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.
- V dvigalu se vozimo posamično oziroma ljudje, ki živijo skupaj; ne približujemo se osebam na stopnišču na manj kot 1,5 m razdalje.
Razkuževanje samo za nekaj časa odstrani povzročitelje bolezni, dokler jih nekdo ponovno ne nanese. Zato svetujemo, da upoštevate tudi preventivne ukrepe za vzdrževanje dvigal in stopnišč, dostopno na naslednji povezavi.