Kaj plačujemo na položnicah za plin in elektriko?
V nasprotju z najbolj potrošnimi pogonskimi gorivi, kjer ceno predstavlja regulirana maloprodajna cena, trošarina in DDV, je dajatev pri drugih dveh najbolj potrošnih energentih, elektriki in zemeljskem plinu, ki se prav tako dražita, trenutno bistveno več.
Cene električne energije se oblikujejo tržno in so odvisne od izbranega dobavitelja oziroma ponudbe za dobavo električne energije. Kot navaja eden od ponudnikov električne energije, v končni ceni, ki jo dobijo kupci na položnici, energent predstavlja le 31 odstotkov, omrežnine in drugi dodatki 35 odstotkov, 34 odstotkov davščine in dajatve.
Kot navaja Agencija za energijo, se zneska omrežnine za prenos in omrežnine za distribucijo izračunata na osnovi tarifnih postavk omrežnine.
Prispevki, ki so del končne cene, pa so enaki kot pri pogonskih gorivih, taksa CO2, prispevek za OVE in SPTE ter trošarina. Dodan je še prispevek za delovanje operaterja trga in je namenjen pokrivanju stroškov operaterja trga Borzen. Vse skupaj pa je obdavčeno z 22-odstotnim DDV-jem.
Podobno je pri zemeljskem plinu. Poleg energenta kupec plača še omrežnino za distribucijo, ki se obračunava glede na priključno moč, zakupljeno letno zmogljivost (predvidena količina letnega odjema) ter količino odjema zemeljskega plina. Prav tako omrežnino za meritev količine odjema (porabe) zemeljskega plina, ki je odvisen od velikosti in vrste merilne naprave, lastništva merilne naprave ter odgovornosti za vzdrževanje in menjavo merilne naprave. Prispevki in DDV pa so enaki kot pri pogonskih gorivih in elektriki.
Po podatkih Agencije za energijo na portalu e-monitor je v strukturi končne cene zemeljskega plina za gospodinjske odjemalce v letu 2021 znesek za dobavljen plin znašal 44,7 odstotka, okoljski prispevki 7,9 odstotka, trošarina 2,7 odstotka, omrežnina 26,7 odstotka, DDV pa 18 odstotkov.