LETO 2021 USPEŠNO ZA ZAVOD DEŽELA KOZOLCEV
Danes, v sredo, 9. marca 2022 je svet zavoda soglasno sprejel Letno poročilo Zavoda dežela kozolcev za ohranjanje naravne in kulturne dediščine za poslovno leto 2021, ki si ga bomo zapomnili predvsem po epidemiji koronavirusa in zaprtju kulturne dejavnosti.
SPLOŠNO
Dežela kozolcev kot prvi muzej s kozolci na prostem na svetu, skrbi za varovanje dediščine kozolcev ter hrani, zbira, proučuje in interpretira gradivo in elemente dediščine povezane s kozolci, njihovo izdelavo ter življenjem z njimi.
Deželo kozolcev sestavljajo Muzej na prostem s prenesenimi kozolci, ki so bili obnovljeni v skladu s konservatorskimi načeli, Center za ohranjanje kulturne dediščine za raziskovalno, strokovno in izobraževalno dejavnost na področju dediščine stavbarstva, zlasti kozolcev in z njimi povezanimi oblikami nesnovne dediščine ter Mreža »in situ« ohranjenih lesenih stavb in naprav iz Mirnske doline.
Kaj je naša vizija? Vsestransko vrednost dediščine kozolcev, želimo povezati z sodobnimi oblikami turizma in gospodarstva. Stremimo k mednarodni prepoznavnosti Dežele kozolcev, ki bo povečala število tujih obiskovalcev in ozavestila pomembnost kozolcev za Slovence in Slovenijo.
OBISK
V letu 2021 nas je obiskalo 8.224 evidentiranih obiskovalcev. Obisk se je glede na predhodno leto močno povečal, kar je predvsem posledica organiziranih dogodkov v Deželi kozolcev ter povečanju obiska skupin (predvsem v jesenskih mesecih).
Največ obiskovalcev je bilo v Deželi kozolcev od junija do oktobra 2021. V septembru in oktobru smo veliko delali s skupinami, predvsem šolske skupine.
Organizirano nas je obiskalo 47 skupin oz. 1.527 oseb, organizirali ali soorganizirali pa smo 26 dogodkov, ki jih je skupaj obiskalo 2.959 oseb.
Od 1. januarja v naših prostorih deluje tudi pogodbena pošta, ki se je med občani lepo prijela.
PROJEKTI
Zavod Dežela kozolcev se v letu 2021 ni samostojno prijavila na razpise, se pa določeni razpisi, katerih prijavitelj je Občina Šentrupert, dotikajo tudi našega muzeja:
OBNOVA LUKATOVEGA TOPLARJA: Z investicijo smo rekonstruirali v neurju porušenega repa - podaljška s tremi okni pri Lukatovem toplarju. Izdelava stebrov je ročna z uporabo tradicionalnih tesarskih orodij. Na novo so izdelane late iz smreke in sicer 17 lat na okno. Zamenjala se je slamnata streha na toplarju in repu kozolca.
DEŽELA KOZOLCEV – DEŽELA ŠESTEGA ČUTA: V sklopu projekta bo vzpostavljena nova tematska pot – VRABČEK ČIVI ODKRIVA DEŽELO KOZOLCEV – učno pot, kjer bodo obiskovalci skozi vprašanja iz zgodb zbranih v knjigi Vrabček Čivi v Deželi kozolcev spoznavali šege in navade povezane s kozolci, tesarje in tesarske mojstre, zgodbe kozolcev, ki so bili prestavljeni v muzej. Organiziran je bil nov dogodek ŠENTRUPERTSKI SLAVČKI POJEJO – večer ljudskega petja v urbanem središču Šentruperta. Nabavilo se bo tudi 20 avdiovodičev, okoli Dežele kozolcev pa je že nameščen nov lesen plot.
UREDITEV LETNEGA GLEDALIŠČA: Z investicijo je Občina Šentrupert asfaltirala parkirišče oz. območje za dogodke, kupila letni oder, kupila premični prostor za shranjevane odra, kupila sistem za prodajo vstopnic, kupila avtomat za prodajo izdelkov za kmečko in rokodelsko tržnico, namestila dve pametni klopi, namestila klopi in koše za obiskovalce v muzeju Dežela kozolcev, kupila stojalo za kolesa, izdelala dve info stojali in namestila napisno tablo pred muzejem.
OSTALO
Decembra se je muzej včlanil v KUDUS, Združenje kulturnih domov in ustanov Slovenije. Namen Združenja KUDUS je povezati vse zainteresirane prave osebe, ki izvajajo kulturne programe v javnem interesu, s ciljem medsebojnega sodelovanja, uveljavljanja in zaščite njihovih interesov ter izmenjave dobrih praks.
V letu 2021 smo pridobili tri certifikate, in sicer: SAFE TRAVELS, COME – IN! in LGBTQ+ PRIJAZNO.
Leta 2021 smo leta 2021 izvedli še naslednje aktivnosti: Na novo je popeskanih 1 km sprehajalnih poti, obrezano je bilo drevje in grmovnice, na novo je bila izvedena zasaditev nekaterih grmovnic, postavljena je nova ograja in nadstrešek na vhodu v Deželo kozolcev, mizarstvo Štefan Vavtar nam je doniralo lesena korita za ograjo pred vhodom, Interenergo nam je doniral nove sekance za pod kozolce, obnovljen in postavljen Steklasov križ ter postavljena je bila knjigobežnica ob vhodu v Info točko.
FINANČNI PODATKI
V letu 2021 je imel Zavod Dežela kozolcev 81.217 EUR prihodkov. Odhodkov je bilo 72.385 EUR.
Zavod Dežela kozolcev je v letu 2021 ustvaril 8.832 ERUR presežka prihodkov nad odhodki.
Primož Primec, v. d. direktorja Zavoda Dežela kozolcev