Šege in navade: Trije dobri možje
Ko se na radijskih postajah začnejo vrteti zimzelene božične pesmi, mesta in kraji postanejo praznično okrašena, otroci pa nestrpno pričakujejo prižig lučk je vse jasno. December je tukaj in z njim vsa norost, ki jo prinesejo prazniki in tudi tisti čarobni dedki, vsak ob svojem dnevu. Poznajo jih vsi otroci, poznajo njihova oblačila in tipologijo daril. Seveda ne govorimo o ničemer drugem kot o treh dobrih možeh, ki nas obiščejo meseca decembra.
SV. MIKLAVŽ na predvečer svojega goda 6. decembra, obdaruje pridne otroke, neubogljivim pa prinese šibo in koren. Ponoči pušča darila v peharjih, na krožnikih, v nogavicah, škornjih, ki jih zvečer nastavijo otroci.
Domovanje: Miklavž je opisan kot svetnik, ki se na zemljo spušča iz nebes.
Datum: God sv. Miklavža je 6. decembra in na ta dan zjutraj ali pa že 5. decembra zvečer se po ustaljeni šegi obdaruje otroke.
Oblačila: Miklavž je bil škof, in je zatorej prikazan kot oblečen v škofovska liturgična oblačila, na glavi ima škofovsko mitro, v roki pa škofovsko palico.
Spremstvo: Angeli in parkeljni.
Prevoz: Ni jasne tradicije. Nekatere navajajo, da prihaja peš ali tudi na saneh (ki pa jih ne vlečejo severni jeleni, ampak konjska vprega).
BOŽIČEK (ALI JEZUŠČEK) se je pred drugo svetovno vojno kot nevidni obdarovalec otrok pojavljal na božični večer v mestih. Moderni Božiček je nastal v Združenih državah Amerike na katerega so kot skupek različnih kultur in tradicij na njegovo podobo in lik odločilno vplivali: Sv. Nikolaj iz Mire, britanski lik Father Christmas iz 17. stoletja in nizozemska figura Sinterklaas s podobo iz knjige Jana Schenkmana "Sv. Nikolaj in njegov služabnik" (1850). Današnja podoba Božička ima svoj izvor v reklamni akciji Coca-Cole v 30. letih 20. stoletja. V Sloveniji se je Božiček začel v javnosti uveljavljati konec 80. let; otroke obdaruje doma in na raznih prireditvah, pozdravlja pa jih tudi v trgovinah in na ulicah.
Domovanje: Božiček stanuje na severnem tečaju.
Datum: Božiček obdaruje otroke na božični večer, 24. decembra ali na božično jutro, 25. decembra.
Oblačila: Oblečen je v škratovska oblačila rdeče barve z belo krzneno obrobo.
Spremstvo: Spremljajo ga škrati.
Prevoz: Pripelje se sanmi, ki jih po zraku vlečejo severni jeleni. Prvi v vpregi je jelenček Rudolf s svetlečim nosom.
DEDEK MRAZ se je kot obdarovalec otrok v Sloveniji po zgledu iz Sovjetske zveze prvič pojavil konec leta 1948. Leta 1952 je Maksim Gaspari oblikoval oblačilni videz »slovenskega« dedka Mraza, prijaznega starca, ki pred novim letom obiskuje in obdaruje otroke doma, v vrtcih, šolah, delovnih ustanovah in na raznih prireditvah.
Domovanje: Živi pod Triglavom v Kekčevi deželi ali na Pohorju.
Datum: Otroke obdaruje na Silvestra ali na novoletno jutro v domačem krogu.
Oblačila: Oblečen je v ovčji krznen plašč z navznoter obrnjeno dlako in okrašen s slovenskim ornamentom, v roki ima sprehajalno palico, na glavi ima polhovko z zataknjeno smrekovo vejico, na rokah ima volnene rokavice s palci. Ima visoke usnjene škornje.
Darila: Deli jih iz koša ali iz žitnih kit pletenega cekarja s slovenskih ornamentom.
Spremstvo: Po navadi nima spremljevalcev, lahko pa ga spremljajo palčki, živali in snežinke.
Prevoz: Pripelje se s sanmi na konjsko vprego ali vozom na konjsko vprego ali pride peš.