Šentruperski začarani lonec
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD), Območna izpostava Trebnje se že več kot desetletje v svojem prostoru zavzema za razvijanje pripovedništva ter ohranjanje in raziskovanje ljudskega izročila. Tako vsako leto v Temeniški in Mirnski dolini gostijo udeležence iz vseh koncev Slovenije, ki svoje znanje bogatijo in izpopolnjujejo na tem področju. Na že štirinajstem tovrstnem srečanju so udeleženci z mentorico Ireno Cerar raziskovali ljudske pravljice, ki se navezujejo na lokalno kulinarično dediščino. Dvodnevno srečanje, ki se je odvijalo v Dragi pri Šentrupertu, so poimenovali Začarani lonec.
Na delavnici so v začetku oktobra udeleženke spoznavale ljudske pripovedke in pravljice, ki izhajajo iz območna Šentruperske doline in jih je Vera Smole zbrala v 52. knjigi zbirke Glasovi: Natuobe prav: folklorne in spominske pripovedi iz šentruperske fare na Dolenjskem. Udeleženke so izbrale pravljico, s katero so se poglobljeno družile na delavnici, hkrati pa so iskali tudi širši potencial, ki jih imajo "kulinarično obarvane" pravljice za pripravo pripovedovalskih dogodkov za otroke ali odrasle, je dejala mentorica Irena Cerar, avtorica pravljičnih vodnikov, pripovedovalka, urednica in planinska vodnica.
Delavnico, ki se je odvijala ob upoštevanju odlokov vlade RS in priporočil NIJZ, so popestrili člani Etno družabnega društva Draga pri Šentrupertu, ki so v svoji društveni hiši tudi gostili pripovedovalsko delavnico. Predstavili so dejavnosti društva in v krušni peči spekli čisto pravo "pravljično" kašo. Udeleženke, ki so prišle iz različnih koncev Slovenije, so delavnico zapustile s prijetnimi vtisi in obogatene z novimi pripovedovalskimi veščinami.
Besedilo in foto: JSKD OI Trebnje