Izvedba delavnice z naslovom Ljudsko znanje o zdravilnih rastlinah - dediščina za prihodnost
Člani Zavoda Rožlin smo v petek, 24.11.2017, v sklopu LAS Srce Slovenije, v Šmartnem pri Litiji izvedli delavnico z naslovom Ljudsko znanje o zdravilnih rastlinah - dediščina za prihodnost. Triurna delavnica je bila zgolj ena izmed mnogih v ciklu izobraževanj za obstoječe in potencialne zeliščarje v okviru projekta Integralni turistični produkt zeliščarske dediščine, ki ga je zasnovalo šest lokalnih akcijskih skupin iz celotne Slovenije.
Trideset udeležencev je strnilo glave in misli in v vsega 20 minutah so nastale izvirne ideje o tem, kako področje zelišč povezati z dediščino in izročilom.
Udeleženci so bili razdeljeni v 4 skupine. Skupina »Kopriva« je razvila idejo o otroških delavnicah, prav tako so se na najmlajšo populacijo usmerili člani skupine »Netresk«. Slednji so razvili idejo na osnovi izmišljene zgodbice o Uhcu (ime izhaja iz zdravilne moči netreska pri bolečem ušesu), kjer bi udeleženci delavnice na koncu izdelali še lutke in odigrali igrico.
Na duhovit in šaljiv način na podlagi izkušenj iz otroštva ene od udeleženk in navdahnjeni z znanim probiotikom Linex so člani skupine »Lan« razvili izdelek z imenom Laneks, ki bi pomagal pri uravnavanju prebave in zdravega črevesa. Na osnovi verovanja, da naj bi bezeg samskim dekletom in ženskam pomagal najti fanta oz. moža, se je skupina »Bezeg« domislila bezgove poroke, kjer bi bil bezeg tema poroke (od pogostitve, okrasitve, cvetja,…).
Delavnico smo zaključili s predavanjem članic Zavoda Rožlin o vključevanju dediščine v lastne projekte, zelo pa bomo veseli, če bo kateremu od udeležencev izobraževanja z lastno idejo uspelo prodreti na trg tudi s pomočjo vključevanja dediščine.
Maja Gregorčič, Zavod Rožlin